Ці словесні ігри не займають додаткового часу, в них можна грати дорогою в садок, у черзі, на прогулянці. Як тільки помітили, що увага малюка почала переключатися на сторонні об'єкти, гра припиняється.
Поводир. На прогулянці мама заплющує очі, і дитина їй описує, що їх оточує.
Опис об'єкта. Малюку пропонується описати предмет, використовуючи якнайбільше слів, які не повторюються.
Коли ви разом з дитиною розглядаєте якийсь предмет, ставте їй найрізноманітніші питання: "Якго він розміру? Якого кольору? З чого зроблений? Для чого потрібен?" Можна просто запитати: "Який він?" Так ви спонукаєте називати різні ознаки предметів, допомагаєте розвитку зв'язного мовлення.
За ким останнє слово. По черзі описуєте об'єкт, їто назвав останнє слово-ознаку, той і виграв.
Шукаємо деталі. Можна вводити в словник дитини назви як предметів, так і їх деталей і частин. "От автомобіль, а що в нього є?" - "Руль, сидіння, дверцята, колеса, мотор..." - "А що є у дерева?" - "Корінь, стовбур, гілки, листя..."
Описуємо властивості предметів. Назви властивостей предметів закріплюються й у словесних іграх.
Запитайте у дитини: "Що буває високим?" - "Дім, дерево, людина..." - "А що вище - дерево чи людина? Чи може людина бути вищою за дерево? Коли?" Або: "Що буває широким?" - "Річка, вулиця, стрічка..." - "А що ширше - струмок чи річка?" Так діти вчаться порівнювати, узагальнювати, починають розуміти значення абстрактних слів "висота", "ширина" та ін. Можна використовувати для гри та інші питання, які допомагають освоїти властивості предметів: що буває білим? Пухнастим? Холодним? Твердим? Гладким? Круглим?
Вигадуємо історію. Мама починає розповідати історію, коли вона робить паузу, дитина вставляє потрібне за змістом слово.
コメント